Pastırmalı kuru fasulye

2012-08-16 01:33:00
Pastırmalı kuru fasulye |  görsel 1
Pastırmalı kuru fasulye |  görsel 2

Malzemeler:

1/2 kilogram kuru fasulye (akşamdan ıslatılmış) 150 gram pastırma 2 orta boy soğan 1 orta boy domates

3-4 acı veya tatlı biber (arzuya göre) 1/2 çorba kaşığı biber salçası 2 çorba kaşığı tereyağ veya margarin (60 gram) tuz

Yapılışı:

Fasulyeleri 3-4 su yıkayıp üzerini 2 parmak aşacak kadar su ekleyerek en az 2 saat ıslatalım.

Sonra tekrar yıkayıp basınçlı bir tencereye alalım. Üzerini 2 parmak aşacak kadar su ekleyip hafifçe diri kalacak şekilde haşlayıp ateşten alalım ve bekletelim.

Tencerede tereyağını eritip küp doğranmış soğanları pembeleşinceye kadar kavuralmı. pastırmaları ekleyip yanm dakika daha kavuralım.

Tavla zan iriliğinde doğradığımız domatesi ve salçayı da ekleyip yanm dakika daha kavuralım.

Fasulyeleri haşlanma suyu ile birlikte tencereye alalım. Gerekirse biraz daha sıcak su koyalım. Tuzu ayarlayalım. Biberlerini delmeden ve doğramadan ekleyip yemeği ağır ateşte ve fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirelim. 

Evliya Çelebi 17. yüzyılda yazdığı Seyahatname’sinde Kayseri’nin baharatlı sığır pastırmasından övgüyle söz eder. Kayseri pastırması bugün de Anadolu’da yapılan pastırmalar içinde en iyisi olarak ününü koruyor. İyi pastırma tadına doyulmaz bir lezzettir. Türk sofralarının hâlâ gözde yiyeceklerinden olan pastırmanın imalinde küçükbaş hayvanlar da kullanılmakla birlikte, makbul olanı sığır etinden yapılıyor.

 v

 

0
0
0
Yorum Yaz